Rady doświadczonego kucharza...




" Co wiedzieć należy ? "


Ryby należą do tej grupy produktów, które zawierają dużą ilość białka, soli mineralnych oraz lecytyny. Należy przy tym pamiętać, że z rybim mięsem postępujemy odmiennie niż z mięsem zwierzęcym.

* Ryby po złowieniu, przeznaczone do dłuższego transportu sprawiamy, lecz nie myjemy i nie skrobiemy. Wystarczy wytrzeć je dokładnie suchą ściereczką i, jeśli to możliwe, miejsce po wnętrznościach i głowę wypełnić pokrzywami. Mycie ryb przyspiesza ich psucie.
* Złowione ryby przewozimy obłożone w liście lub pokrzywy. Nie należy przewozić ryb w foliowych torbach, gdyż brak dostępu powietrza przyspiesza ich gnicie.
* Świeżość ryby poznajemy po skrzelach . Jeżeli są ciemno różowe i przylegają do ciała, ryby są świeże. Jeżeli zbyt ciemne lub bladawe - nie. Ponadto oczy powinny być jasne, błyszczące i wypukłe. Matowe i zapadnięte świadczą o nieświeżości ryby. O świeżości ryby świadczą także łuski przylegające ściśle do skóry i mięso sprężyste, uginające się pod naciskiem, ale natychmiast wracające do poprzedniej formy. Śluz nie może być lepki, a mięso nie może mieć nieprzyjemnego zapachu.
*Ryby przed obróbką myjemy zawsze w zimnej, najlepiej bieżącej wodzie. Przed smażeniem lub duszeniem ryby solimy i przyprawiamy co najmniej godzinę wcześniej.
*Przed smażeniem ryby bardzo ościste (np. leszcz, krąp, itp.) dobrze jest lekko ponacinać po bokach. Nacięcia skóry powinny przebiegać przez całą szerokość ryby, równolegle co 1 cm, lekko skośnie do przebiegu ości. Drobne ości w procesie smażenia ulegną wtedy stopieniu lub przynajmniej skruszeniu. Estetyczne nacięcie ryby w połączeniu z ładnym przyrumienieniem na patelni poprawia także wygląd potrawy.
* Aby zapobiec przypalaniu się ryby podczas smażenia na dno patelni kładziemy cienki plasterek surowego ziemniaka.
* Tłuszcz na patelni nie będzie pryskał, jeżeli dodamy do niego szczyptę soli.
* Ryba zaprawiona cytryną lub octem nie rozpada się w czasie smażenia.
* Zapach ryb z rąk lub deski do krojenia można usunąć osoloną wodą z octem lub sokiem cytrynowym.
* Przykry zapach ryby w mieszkaniu można zmniejszyć dodając do gotującej się ryby łyżkę mleka.

To tylko kilka porad które ułatwiają życie wędkarzowi. Te i wiele im podobnych krążą w środowisku wędkarskim z pokolenia na pokolenie.

Jeśli znasz i chciałbyś podzielić się z innymi wędkarzami na naszej stronie. poradą lub znasz ciekawy przepis na danie z ryb – prześlij go wraz ze zdjęciem na adres : rygwel@poczta.onet.pl

rygwel61